„Trzy latawce. Trójka przyjaciół w przededniu II wojny światowej. Wojny, która diametralnie zmienia ich życie. Nie ma już wspólnych zabaw, rozmów i odwiedzin. Jest strach, niepewność i ciągła troska. Czy kiedyś jeszcze spotkają się nad brzegiem Sanu i puszczą kolorowe latawce? Zastanawia się autor opowiadania „Drachen”, Rafał Paśko.

Jest wrzesień 1939 r. Przemyśl. Jakie uczucia i emocje towarzyszyły młodym ludziom, uczniom przemyskich szkół, którym młodzieńczą beztroskę zastąpiła okrutna rzeczywistość. Śledząc ich losy, może warto przyjrzeć się dzisiaj mijanym na co dzień obiektom, wspomnieć mieszkańców Przemyśla, miejsca, które mogli odwiedzać 82 lata temu…Jaka była ich codzienność, jakie były ich losy, co wiemy o historii naszego miasta? Czy pozostaniemy na nią obojętni? Czy jednak te refleksje staną się motywacją do głębszego poznania naszej małej Ojczyzny?

Niech losy trójki przyjaciół, staną się inspiracją do poszukiwań, do odkrywania historii w zwykłej codzienności, do jej pielęgnowania i szanowania! Zdobytą wiedzę należy się także dzielić, dlatego weźcie udział w naszym w naszym konkursie „Przemyśl podczas II wojny światowej”. Zapraszamy.

Zachęcamy do posłuchania fragmentu opowiadania, w wykonaniu jego Autora