30 listopada 2021 r. odbył się drugi etap konkursu historycznego „Przemyśl podczas II wojny światowej”. 

Przypomnijmy, że pierwszy etap konkursu polegał na  przygotowaniu pracy składającej się z jednej fotografii z rodzinnych zbiorów bądź wykonanej samodzielnie, z merytorycznym opisem. Fotografie musiały  przedstawiać osoby, obiekty, miejsca związane z okresem II wojny światowej z terenu Przemyśla lub jego okolic.

Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się dziesięciu uczniów, ale ostatecznie w konkursowe szranki stanęło dziewięciu uczestników, którzy z zaangażowaniem rozwiązywali test zwierający pytania dotyczące historii Przemyśla w okresie II wojny światowej. Wydarzenie rozpoczęła dyrektor Archiwum, Elżbieta Laska, zaś zmaganiom uczniom przyglądało się Jury, w składzie: dr Marcin Duma, dr Izabela Fac oraz Rafał Paśko, informując o zasadach II etapu konkursu i mocno dopingując konkursowiczów.

Po oddaniu testu, uczniowie otrzymali publikację „Drachen”, autorstwa Rafała Paśko wraz z  dedykacją oraz okazjonalne notesy.

Partnerami konkursu są: Rycerskie i Szpitalne Bractwo św. Łazarza z Jerozolimy – Stowarzyszenie Katolickie, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Przemyślu oraz Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Przemyślu.